Gripten Korunmanın Yolları

Kış Aylarında Soğuk Algınlığı ve Gripten Korunma Yolları

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP

1.) SOĞUK ALGINLIĞI

Soğuk algınlığının en sık kış mevsiminde görülmektedir. 

Başlıca nedenleri: 

• Kötü havalandırılan ortamlarda daha çok zaman geçirilmesi 

• Güneş ışınlarının daha az oluşu 

• Daha çok toplu halde yaşanması ve burundaki koruyucu mukozanın soğuması ile virüslerin hızla çoğalması sayılabilir. 

Etken virüslerin bulaşması 

• Hapşırma ve öksürme gibi yollarla havaya yayılan virüslerin solunması ile olabileceği gibi, 

• Hastaların mikrop içeren burun veya ağız salgılarıyla bulaşmış elleri ve eşyalarıyla da olabilmektedir

Hastalığın belirtileri:

Boğaz ağrısı ile başlamaktadır. Ateş normaldir veya hafif yükselebilir. Bebek ve küçük çocuklarda ateş daha yüksektir. En sık görülen belirtiler, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğazda yanma ve öksürüktür. Koku ve tat duygusunun azalması, ses kalitesindeki değişiklikler gibi durumlara da sıkça rastlanır. Belirtiler ortalama 7 gün sürer.

Soğuk algınlığı tedavisi:

Antibiyotiklerin yeri yoktur. Tedavi belirtilere göre yapılmalıdır. Burun tıkanıklığını giderici spreyler veya burun damlaları, öksürük giderici ilaçlar, baş ağrısını ve ateşi azaltmak için ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca istirahat ve dengeli beslenme vücut direncinin yeniden kazanılmasına yardım eder.

2.)SOĞUK ALGINLIĞI İLE ÇOK KARIŞTIRILAN GRİP

İnfluenza virüslerinin yol açtığı akut solunum yolu hastalığıdır. Ciddi akciğer hastalıklarına ve ölüme yol açabilmesi, ülkeler ve kıtalar arası yaygınlaşma özelliğine sahip olması nedeniyle soğuk algınlığından ve diğer solunum sistemi hastalıklarından farklıdır. Ateş, üşüme, terleme nöbetleri, öksürük, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, kas ve eklem ağrıları ile seyreder. Bulgular soğuk algınlığına benzemekle birlikte gripte baş ağrısı, kas ağrıları ve ateş daha ön plandadır. Hastalarda 38 derecenin üzerinde ateş görülür. Grip genellikle 7 - 10 günde iyileşme ile sonuçlansa da sinüzit, bronşit veya zatürree gibi bazı ciddi enfeksiyonlara yol açabilme riski nedeni ile tedavi ve korunma önem taşır. Özellikle çocuklarda, yaşlılarda, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde ve başka bir hastalığı olanlarda ciddi seyreder.

Soğuk algınlığı ve gribe karşı önlem alınması gerekmektedir. Özellikle grip salgınlarının yaygın olduğu sonbahar ve kış aylarında alınacak basit önlemler ile gripten korunulabilir.

Gripten korunma yolları:

Dengeli beslenme, yeterli miktarda su içmek, düzenli egzersiz ve spor yapmak, stresten uzak durmaya çalışmak, sigara içmemek, kalabalık yerlerde kendinizi korumaya çalışmak, düzenli uyumak ve aşırı sıcak ortamlardan kaçınarak soğuk algınlığı ve gripten korunulabilir.

Hastalığa yakalandıktan sonra da bulaşıcı önlemek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar:

Öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık mendiller ile ağız ve burun kapatılmalı ve burun temizlenirken de tek kullanımlık mendiller kullanılmalıdır. Kullanılan mendiller açıkta bırakılmamalı, kapaklı çöp kutularına atılmalıdır. Öksürdükten, hapşırdıktan sonra eller yıkanmalıdır. Eller ağız ve burundan, gözlerden uzak tutulmalıdır. Evde toz alırken nemli bez kullanılmalı, hastanın dokunduğu yerler günde iki kez çamaşır suyu ve deterjan konmuş sıcak su ile silinmelidir. Hasta ziyareti mümkün olduğunca kabul edilmemelidir. Hastayla yakın temas halinde olanlar koruyucu maske takmalı, eller sık sık sabunla yıkanmalıdır.

DİĞER HABERLER

TÜMÜNÜ GÖSTER